Zakaj bi se na Islandijo odpravili pozimi? Po naši izkušnji bi v viharjih, dežju in ob predragem pivu nasrkal tudi najbolj prekaljen turni smučar. Užival bi kvečjemu na toplem ob ovčji obari, pristnem domačem Parodontaxu in branju islandskih sag. Za vmes pa bi si popestril popotovanje z lokalnimi znamenitostmi, kot so vulkani, slapovi, ledeniki, islandski konji, tjulnji in mogoče, z veliko sreče, tudi troli. Iskali smo trole, našli smo Auroro!
Na svečnico pred dobrim stoletjem je bil ustanovljen Turistovski klub Skala. V spomin na ta dogodek se bomo pridružili tradicionalnemu večernemu sprehodu na Rožnik. Dobimo se ob 19. uri pred Muzejem novejše zgodovine.
Kaj čaka pohodnika na poti od morja do vrha in v kraterju? Podana bo logistika in informacije, ki jih ni najti na spletu.
Atalaia de Fogo 2692, Tope de Coroa 1982.....in na drugi otok.....in še višje.....in še bolj proti severu.....Ponta do Pico 2351.
Če si boste na katerega od njih zaželeli iti tudi vi, bo namen srečanja izpolnjen.
Predavatelj in avtor fotografij Stanislav Čičerov je v preteklih osmih letih na več kot štiristotih izletih po Sloveniji fotografiral tudi dnevne metulje in se dodobra seznanil s to obliko insektov, katerih številčnost se zaradi nepopravljivih posegov človeka v naravno okolje nezadržno zmanjšuje. Zato že nekaj let s pomočjo razstav fotografij dnevnih metulje in predavanj opozori javnost na pereč problem njihovega izginjanja.
Če število metuljev v nekem življenjskem okolju hitro upada, to pomeni, da je s tem okoljem nekaj narobe. Posledice porušenega naravnega ravnovesja pa bomo prej ali slej občutili tudi mi.
Na predavanju bodo predstavljeni vsi slovenski dnevni metulji in njihov življenjski krog, nekaj časa pa bo namenjenega tudi ozaveščanju o njihovi pomembnosti ter ogroženosti. Predvsem pa bomo občudovali njihovo lepoto; nekateri so že tako redki, da jih kljub intenzivnemu iskanju pri nas kmalu ne bo več mogoče najti.
Kdor bo želel, bo po predavanju lahko dobil v dar plakat s štiridesetimi dnevnimi metulji in knjižico Metulji naši vrtov.
Ura začetka vseh dogodkov je spremenjena na 19h!
5. januar 2023 ob 19.00
Maks Lavrenčič: Treking po Ladakhu skozi oči geologa
Ladakh je zvezna dežela Republike Indije in leži v enem izmed najvišjih območij sveta, v gorski verigi Himalaja. Konec julija in začetek avgusta letošnjega leta smo se z manjšo skupino sedmih ljudi odpravili v Ladakh na trekking. Območje je izjemno zanimivo iz kulturnega in zgodovinskega vidika, mene pa je zanimala tudi geologija območja. Ker v Ladakhu poteka geološko stičišče Azije in Indijske podceline, je posledično sama geologija območja precej pestra in je razdeljena na več različnih geoloških enot. Svojo pot in zanimivosti, ki sem jih videl, vam bom tudi predstavil.
***pico
3.239.6.58(0)
114858 (47765,26666,40427)
4169 (1574,1310,1285)